DOM (WSPARCIA DLA) POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH

                                                            

 

KONTAKT:

ul. Nowolipie 22

01-005 Warszawa

tel. 572 817 999

 

 

 

e-mail:  dom.wsparcia@monopolpraski.pl

Facebook: @DomPowstancowWarszawskich

Dom Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego został oficjalnie otwarty 30 września 2018 r. Powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez Powstańców naszym wolontariuszom zaangażowanym w projekty „Złota Rączka” oraz  „Pamiętamy – pomagamy” realizowane w 2018 r. wspólnie ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 i Towarzystwem Przyjaciół Pragi Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Zadaniem placówki jest zapewnienie wsparcia Powstańcom Warszawskim w postaci opieki, animacji zajęć, ciepłego posiłku, ułatwionego dostępu do rehabilitacji, zajęć gimnastycznych, terapii psychologicznej, usług fryzjerskich i kosmetycznych, poradnictwa czy możliwości wspólnej rozrywki – uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, wycieczek po Warszawie i okolicach, gry w brydża czy różnego rodzaju warsztatach integracyjnych. Dom proponuje dwa rodzaje imprez kulturalnych – wydarzenia tylko dla Powstańców oraz wydarzenia dostępne dla wszystkich.

Uroczyste otwarcie placówki odbyło się z udziałem przedstawicieli władz miasta – sponsora przedsięwzięcia – Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Przewodniczącej Rady m. st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej oraz Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy dr Beaty Michalec i Prezesa Stowarzyszenia Monopol Warszawski Janusza Owsianego – pomysłodawcy i inicjatora utworzenia Domu. Gośćmi honorowymi byli Powstańcy Warszawscy.

Dom prowadzony jest przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski przy współudziale wolontariuszy z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i finansowany z budżetu m.st. Warszawy oraz zbiórek publicznych.

Zakres usług dostępnych w Domu Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego

UWAGA: Poniższa, stała oferta Domu dostępna jest wyłącznie dla osób posiadających status kombatanta – uczestnika Powstania Warszawskiego.

Status jest weryfikowany podczas pierwszej wizyty w ośrodku na podstawie dokumentów określonych w Regulaminie.

Regulamin Domu Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego

Regulamin-Domu-Wsparcia-dla-Powstańców-Warszawskich-NOWOLIPIE-22_FINAL

BEZPŁATNY TRANSPORT

Powstańcy, którzy chcieliby skorzystać z naszego bezpłatnego transportu do Domu Wsparcia, proszeni są  o kontakt – tel. 572 817 999. 

fot. Maria Kamińska/SMW
fot. Maria Kamińska/SMW

Przypominamy również, że m.st. Warszawa uruchomiło specjalną usługę transportową dla Powstańców, której oficjalna inauguracja odbyła się w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.

fot. Olga Wąsik/SMW
fot. Olga Wąsik/SMW

WYŻYWIENIE

Powstańcy mają zapewniony gorący posiłek – obiad składający się z dwóch dań, wydawany w godz. 13.00 – 14.00.

Herbata, kawa, woda, soki oraz owoce i drobne przekąski dostępne są w godzinach otwarcia Domu.

UWAGA: Obiady dostarcza firma zewnętrzna, do której zamówienia przekazywane są dzień wcześniej. Powstańcy, którzy chcieliby zjeść obiad, proszeni są zgłosić ten fakt w dniu poprzedzającym konsumpcję na nr tel. 572 817 999

fot. Anna Wąsik/SMW

fot. Maria Kamińska/SMW
fot: SMW

DYŻUR PSYCHOLOGA

Powstańcy mają możliwość skorzystania z terapii.

fot: SMW

GIMNASTYKA OGÓLNOKONDYCYJNA

Aktywność fizyczną zapewniamy m.in. dzięki gimnastyce.
Zajęcia z trenerką odbywają się regularnie po kilka razy w każdym tygodniu .

fot. Anna Wąsik/SMW
fot. Anna Wąsik/SMW

INDYWIDUALNA TERAPIA MANUALNA

Powstańcy mogą także skorzystać z usług masażysty i brać udział w indywidualnej fizjoterapii. Dokładne terminy zabiegów są ustalane z koordynatorem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt – tel. 572 817 999 

fot. Aleksandra Płońska/SMW
fot. Aleksandra Płońska/SMW
fot.: SMW

KLUB BRYDŻOWY

Jedną z form rozrywki jest gra w brydża. Spotkania grupy odbywają się w środy. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt – tel. 572 817 999

fot. Aleksandra Płońska/SMW

WARSZTATY

W ośrodku prowadzone są różnego rodzaju warsztaty. Wizyty dzieci i młodzieży też są znakomitą okazją do integracji międzypokoleniowej podczas robótek ręcznych. Efekty są znakomite – piękne gwiazdy i ozdoby choinkowe z papieru oraz… kwiaty, które nigdy nie zwiędną!

fot. Janusz Owsiany/SMW
fot. Maria Kamińska/SMW
fot. SMW

SPOTKANIA DZIECI I MŁODZIEŻY Z POWSTAŃCAMI

Wizyty uczniów ze szkół i przedszkolaków to jedno z najmilszych zajęć Powstańców, w których chętnie uczestniczą. Spotkania te realizowane są według oczekiwań. Zazwyczaj uczniowie prezentują przygotowany wcześniej specjalny program artystyczny dla Powstańców lub Powstańcy opowiadają o swoich przeżyciach z lat okupacji. Najczęściej jednak obydwie formy łączą się ze sobą, tworząc niezwykły dialog w przestrzeni międzypokoleniowej.
Szkoły i przedszkola, które są zainteresowane odwiedzinami w Domu Wsparcia dla Powstańców informujemy, że wizyta powinna być wcześniej zapowiedziana i potwierdzona. W tym celu prosimy o kontakt – tel. 572 817 999 . 
Czas na spotkania Powstańców z uczniami, młodzieżą i nauczycielami rezerwujemy w godzinach przedpołudniowych.

fot. Maria Kamińska/SMW
fot. Maria Kamińska/SMW

ARTYŚCI POWSTAŃCOM

Aktorzy, pisarze, muzycy – chętnie spotykają się z Powstańcami. Wydarzenia te mają charakter zamknięty, co pozwala uczestnikom na zachowanie wysokiego komfortu, zapewniają możliwość bardziej prywatnej rozmowy. Dla obu stron to wielkie przeżycie i radość, czego dowodem są wpisy pozostawione w księdze pamiątkowej. Powstańców odwiedzili m. in. Janusz Gajos, Ernest Bryll, Krzysztof Cugowski. Organizatorem tych spotkań jest Sebastian Kosecki przy wsparciu Katarzyny Spoczyńskiej-Król z Oddziału Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

fot. Sebastian Kosecki
fot. Sebastian Kosecki

WYCIECZKI DLA POWSTAŃCÓW

Powstańcom przebywającym w Domu Wsparcia staramy się zapewnić także atrakcje w postaci wycieczek i wyjść poza ośrodek. Jest to doskonała okazja do relaksu i aktywności fizycznej ale też wspominania dawnej Warszawy, jak w przypadku oglądania makiety przedwojennej stolicy w Teatrze Kamienica, czy opowiadania rodzinnych historii – co miało miejsce w Fabryce Czekolady. Powstańcy przyjmowani są  wszędzie z należytymi honorami i czują się wyjątkowo, co sprawia, że zewnętrzne wyjścia i wycieczki są długo przez nich wspominane i dostarczają wielu wzruszeń.

PONIŻEJ PREZENTUJEMY WYDARZENIA OGÓLNODOSTĘPNE

PRZESTRZEŃ SPOTKAŃ MIĘDZYPOKOLENIOWYCH

Dom jest miejscem, w którym spotykają się różne pokolenia. Możliwość spotkania przebywających w nim Powstańców, pracowników i wolontariuszy z odwiedzającymi ich gośćmi daje niezliczone preteksty do zwykłej serdecznej rozmowy i zaprezentowania swoich historii przez weteranów.  Powstańcy zaś mają możliwość uczestniczenia w programach artystycznych przygotowanych przez wybitnych twórców, aktorów, artystów  ale także dzieci i młodzież. Udział w wydarzeniach dla wszystkich jest bezpłatny.

KONCERTY

Wydarzenia kulturalne realizowane w Domu są cykliczne lub jednorazowe. Program imprez kulturalnych jest zróżnicowany, zawsze jednak staramy się dbać o ich wysoki poziom. Bogaty repertuar występujących artystów – od arii operowych i operetkowych, przez muzykę klasyczną, muzykę tradycyjną z elementami muzyki ludowej po folklor warszawski i praski – powoduje, że w naszej ofercie kulturalnej każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie. Na Nowolipiu 22 dla Powstańców oraz szerszej publiczności występowali m. in. Maria Pomianowska, Aga Zaryan, Joanna Maklakiewicz i Marek Bugajski, Barbara Kaczyńska i Paweł Bogdanowicz, Małgorzata Bańka, Tomasz Jocz, Mateusz Jocz wykonywali utwory Joanny Bruzdowicz – Tittel, Praskie Małmazyje, Kapela Praska, Chór Starówka Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Centrum czy Chór Nowogródzkie Orły.

fot. Maria Kamińska /SMW
fot. Maria Kamińska /SMW
fot. Maria Kamińska /SMW
fot. Olga Wąsik/SMW
fot. Olga Wąsik/SMW

SPEKTAKLE

Na scenie w Domu Wsparcia dla Powstańców prezentowane są również spektakle teatralne i muzyczne.
W ramach projektu „Pamiętamy. Poeci powstania warszawskiego” realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wystąpiła Małgorzata Bańka – kompozytorka, pianistka, reżyserka. Trzy oryginalne spektakle muzyczne oparte na twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Anny Świrszczyńskiej oraz Mirona Białoszewskiego, ilustrowane pokazem fotografii i filmów płonącej Warszawy były niezwykłym doświadczeniem. W ramach projektu „Pamiętamy. Poeci powstania warszawskiego” realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wystąpiła Małgorzata Bańka – kompozytorka, pianistka, reżyserka. Trzy oryginalne spektakle muzyczne oparte na twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Anny Świrszczyńskiej oraz Mirona Białoszewskiego, ilustrowane pokazem fotografii i filmów płonącej Warszawy były niezwykłym doświadczeniem.

fot. Maria Kamińska /SMW
fot. Olga Wąsik/SMW
fot. Maria Kamińska /SMW

Aktorzy Teatru Pogotowie Poetyckie wystawili spektakle „Wiersze baby z bloku” wg Mirona Białoszewskiego oraz „Groza pana Adama” na motywach „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Obydwa przedstawienia wyzwoliły interakcje z publicznością, co w przypadku Powstańców zaowocowało ujawnieniem talentu aktorskiego i interpretatorskiego niektórych z nich i było inspiracją do zrealizowania kilku warsztatów teatralnych prowadzonych przez Barbarę Radecką.

fot. Maria Kamińska/SMW oraz Janusz Owsiany/SMW

WYDARZENIA SPECJALNE

Dom Wsparcia dla Powstańców jest otwarty na organizowanie spotkań poza obowiązującym grafikiem pracy ośrodka, pod warunkiem że są one bezpośrednio związane z działalnością Domu czyli dotyczą bezpośrednio Powstańców Warszawskich i nie mają charakteru komercyjnego.
11 listopada 2018 roku odbyło się świętowanie 100-lecia odzyskania Niepodległości, które zorganizowaliśmy wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wola i Centrum Aktywności Międzypokoleniowej – Nowolipie 25 A. Gospodynią spotkania była Wanda Traczyk–Stawska ps. Pączek, przybyło wielu znamienitych gości.
W Domu odbyło się także spotkanie podsumowujące akcję, w której uczestniczyli wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Warszawy z Oddziału Bemowo, związaną z pomocą w odnowieniu domu Powstańca Warszawskiego Witolda Kruczka–Abuładze ps. Kruk na Osiedlu Przyjaźń, na Jelonkach. Był pokaz slajdów i zdjęć ilustrujących etapy prac ale także zaprezentowano skuter zakupiony dla pana Witolda ze składek internautów.

fot. Maria Kamińska/SMW

CYKL SPOTKAŃ „MOJA WARSZAWA”

Cykl spotkań realizowany w 2019 roku, którego bohaterami byli Powstańcy Warszawscy i ich wspomnienia o Warszawie. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali w pierwszej kolejności stali bywalcy Domu Wsparcia na Nowolipiu 22, biorący udział w Powstaniu Warszawskim w różnych dzielnicach, zgrupowaniach i batalionach. Dało to możliwość zaprezentowania odmiennych części miasta oraz wielu podobnych, choć bardzo indywidualnych losów Powstańców.
Ważnym, jednak nie jedynym, elementem wywiadów z Powstańcami były ich wspomnienia z okresu Powstania Warszawskiego. W proponowanym cyklu głównym tematem była Warszawa – miasto nieustannie się zmieniające, zapamiętane z dzieciństwa, młodości i latach późniejszych. W snuciu gawędy pomógł pokaz slajdów, zdjęć, pamiątek osobistych.

Spotkania odbywały się w piątki, o godz. 16.00 i były dostępne dla wszystkich chętnych.

SPOTKANIA Z SAMORZĄDOWCAMI

Dom jest również miejscem spotkań Powstańców z samorządowcami, którzy w bezpośredniej rozmowie z weteranami zyskują najbardziej rzetelną wiedzę na temat ich potrzeb.
Na prośbę pedagogów i uczniów CLV Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterek Powstania Warszawskiego przy ul. Żywnego 25, Stowarzyszenie Monopol Warszawski zaprosiło panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz na spotkanie z udziałem weteranów do Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ulicy Nowolipie 22. Uczniowie przygotowali szczególne podziękowania dla pani prezydent za inspiracje i wkład w powstanie projektu z okazji setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.
Następnie zaproszono panią prezydent do udziału w nagraniu wypowiedzi do przygotowanej przez młodzież „kapsuły czasu”, która – po zgromadzeniu opowieści i pamiątek ilustrujących historie stulecia odzyskania niepodległość przez Polskę zostanie zdeponowana w Pałacu Staszica na kolejne stulecie. Do przygotowywanego cyklu wywiadów dołączono również nagranie wspomnień Wandy Traczyk–Stawskiej – weteranki Powstania uczestniczącej w spotkaniu z panią prezydent. W nagraniach uczestniczyła inspiratorka pomysłu, nauczycielka historii w Liceum CLV – Dorota Myśliwiecka.

fot. Ewa Drabikowska/SMW

W trakcie spotkania miał miejsce pokaz tanga w wykonaniu Edyty Szczepańskiej oraz Jacka Mazurkiewicza, dla których przygrywał Czesław Jakubik – lider i założyciel „Praskiej Kapeli“.
Wydarzeniu towarzyszył również koncert kolęd. Dla zebranych śpiewał chór ze Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej przy ul. Niecałej 14, kierowany przez Barbarę Jędrzejewską.
Spotkanie zakończyło przekazanie przez uczniów podstawówki podarunków, ufundowanych przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

fot. Ewa Drabikowska/SMW

HARMONOGRAM TYGODNIA

Dom jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00. Usługi i aktywności w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich realizowane są cyklicznie, zgodnie z wymaganiami zapewnienia placówce najwyższej użyteczności, z uwzględnieniem oczekiwań Powstańców Warszawskich.

Osoby, które chciałyby korzystać z usług świadczonych dla Powstańców powinny okazać wymagane dokumenty, potwierdzające uprawnienia. Kwalifikacja uprawnień następuje w oparciu o dokumenty wymienione w Regulaminie.

Zapraszamy do wyjątkowego miejsca, jakim jest Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.

2021-07-19-23-harmonogram


PANDEMIA

fot.: SMW

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne Powstańców, w związku z zagrożeniem zakażenia się koronawirusem Prezydent m. st. Warszawy podjął decyzję o zamknięciu Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich od dnia 12.03.2020 roku do odwołania.  Ośrodek na powrót został otwarty 26.05.2021 roku.

W tym czasie każdy Powstaniec był nadal pod naszą opieką. Dostarczaliśmy naszym podopiecznym ciepłe zestawy obiadowe, robiliśmy codzienne zakupy, wykupowaliśmy lekarstwa, umawialiśmy indywidualne zajęcia rehabilitacyjne w mieszkaniach seniorów oraz organizowaliśmy towarzyskie spotkania online i telefoniczne rozmowy z psychologiem.

Pełniliśmy też stały dyżur pod numerem telefonu: 572 817 999.


DOTACJE CELOWE NA DOM WSPARCIA DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH

Stowarzyszenie Monopol Warszawski
ul. Markowska 20/1
03-742 Warszawa
MBank: 41 1140 2004 0000 3102 7764 5295

MBank: IBAN:  PL41 1140 2004 0000 3102 7764 5295
kod BIC/SWIFT mBanku: BREXPLPWOMB