Willa Żabińskich

Willa Żabińskich to zabytkowy obiekt zlokalizowany na terenie Warszawskiego ZOO, będący niegdyś lokalem służbowym pierwszego dyrektora Ogrodu – Jana Żabińskiego i jego rodziny.

W czasie II wojny światowej dom Żabińskich nazywany był „Willą pod zwariowaną gwiazdą”. Z miejscem tym związana jest fascynująca, wielowątkowa historia, opisana w bestsellerowej książce Diane Ackerman pt. „Azyl. Opowieść Żydach ukrywanych w Warszawskim ZOO”, a następnie zekranizowanej przez nowozelandzką reżyserkę Nicki Caro. Obraz pod tym samym tytułem (w wersji ang. „The Zookeeper’s Wife”), to produkcja hollywoodzka z Jessicą Chastain w roli głównej. Film wszedł na polskie ekrany w marcu 2017 roku. Książka i film nakręcony na jej podstawie przedstawiają okupacyjną historię Warszawskiego ZOO, w którym rozgrywa się heroiczna walka Jana i Antoniny Żabińskich o ocalenie setek Żydów – uciekinierów z getta – ukrywających się na terenie ogrodu i w piwnicy Willi.

W roku 2015 zakończony został proces rewitalizacji „Willi pod zwariowaną gwiazdą”, celem włączenia jej do szlaku turystyki miejskiej pn. „Szlak Pianisty”, prowadzącego z kolei śladami Władysława Szpilmana, wielkiego polskiego pianisty pochodzenia żydowskiego. Projekt rewitalizacyjny został zrealizowany przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, działanie 6.2 „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji”.

Dziś Willa Żabińskich stanowi serce „Szlaku Pianisty”. Jest miejscem otwartym dla zwiedzających. W jej wnętrzach urządzono izbę pamięci. W Willi i przyległym ogrodzie odbywają się imprezy kulturalne i artystyczne, a w szczególności koncerty fortepianowe nawiązujące do muzycznej tradycji tego miejsca. Organizowane są tu także spektakle, recitale i wieczory recytatorskie.

Fascynująca historia Willi Żabińskich

Zabytkowa, modernistyczna willa na terenie Warszawskiego ZOO, to dawne mieszkanie służbowe rodziny Jana Żabińskiego – dyrektora ZOO w latach 1929-1951, wybitnego polskiego zoologa, fizjologa, dydaktyka, popularyzatora zoologii, uczestnika Powstania Warszawskiego.

Projekt rewitalizacji Willi Żabińskich

Geneza przedsięwzięcia sięga 2012 roku, kiedy to we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną, w ramach działalności na rzecz popularyzacji i aktywizacji warszawskiej Starej Pragi, udostępniliśmy turystyczny szlak tematyczny pn. „Szlak Pianisty”.

Zwiedzanie Willi Żabińskich

„Ryzykowałem i dałem schronienie nie dlatego, że byli Żydami, lecz dlatego, że byli prześladowani. Gdyby prześladowani byli Niemcy, postępowałbym tak samo. Mowa bowiem o ludziach, którzy zostali skazani, choć niczego złego nie zrobili. To było przerażające. Moim ludzkim obowiązkiem było im pomóc. Zwyczajna przyzwoitość.” Jan Żabiński Yad Vashem, 1965 rok.

Wirtualna wycieczka
  • Wirtualna Wycieczka Z myślą o tych wszystkich, którzy sami nie wybiorą się do Warszawskiego ZOO, a w szczególności dla osób niepełnosprawnych powstała wirtualna wycieczka po Willi Żabińskich, dająca możliwość obejrzenia tego fascynującego miejsca za pośrednictwem Internetu. Z myślą o tych wszystkich, którzy sami nie wybiorą się do Warszawskiego ZOO, a w szczególności dla osób niepełnosprawnych powstała wirtualna wycieczka po Willi Żabińskich, dająca możliwość obejrzenia tego fascynującego miejsca za pośrednictwem Internetu.