Zarząd

Janusz Owsiany – Prezes Zarządu

Koordynator i animator kultury, uznany varsavianista, ekspert i pasjonat w dziedzinie kulturoznawstwa, wieloletni przewodnik po Warszawie, społecznik od lat zaangażowany w problemy rewitalizacji dzielnicy Praga-Północ. W swoim dorobku posiada liczne publikacje na temat warszawskiej Pragi. Posiada uprawnienia przewodnika miejskiego po Warszawie, od lat prowadzi szkolenia przewodników miejskich z tematyki praskiej. Aktywnie zaangażowany we wszystkie dotychczasowe projekty Stowarzyszenia, a także w organizację imprez turystycznych i krajoznawczych. Jest współtwórcą programu rewitalizacji warszawskiej Pragi.

Krzysztof Jan Tyszkiewicz – Wiceprezes Zarządu

Projektant i projekt manager. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z doświadczeniem projektowym w Polsce i Szwajcarii. Od ponad 20 lat realizuje projekty deweloperskie kierując zespołem projektantów i inżynierów w spółkach Juvenes i Juvenes Projekt, poczynając od lokalnej skali po najbardziej prestiżowe inwestycje jak Plac Unii, Złota 44 czy Centrum Praskie Koneser. Szczególnie mocno związany z warszawską Pragą, na której mieszka, pracuje i działa społecznie.


Janusz Owsiany – Społecznikiem Roku 2019

fot. Klitka

10 lutego 2020 roku odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów konkursu tygodnika „Newsweek Polska” na Społecznika Roku 2019.
Z nieukrywaną dumą informujemy, że decyzją Kapituły tytuł Społecznika Roku 2019 w kategorii lokalnej otrzymał prezes naszego stowarzyszenia, Janusz Owsiany!
Oto treść uzasadnienia: „Za wieloletnie zaangażowanie i wszechstronne działania na rzecz rewitalizacji warszawskiej Pragi Północ, między innymi poprzez współtworzenie koncepcji Centrum Praskiego Koneser, rewitalizacji Will Żabińskich na terenie warszawskiego zoo oraz ocalenie kompleksu zabytkowych budynków przy ul. Ząbkowskiej, który dziś stanowi turystycznie atrakcyjny zespół kulturalno-promocyjny prawobrzeżnej Warszawy, jak również za konsekwentne starania o poprawę losu kombatantów, zwieńczone utworzeniem w 2018 roku Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22.”
Serdecznie dziękujemy organizatorowi: tygodnikowi „Newsweek Polska” oraz partnerom konkursu: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Idea nagradzania osób, które przeznaczają swój czas, zaangażowanie i umiejętności, by pomagać innym, zrodziła się pierwotnie za sprawą Jacka Kuronia, który w ten sposób odpowiedział na prośbę Wisławy Szymborskiej, by pomóc jej w przeznaczeniu na cel społeczny pieniędzy otrzymanych za sprawą literackiej Nagrody Nobla.
Laureatów wybiera Kapituła, w skład której wchodzą: Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”, Renata Kim, szefowa działu „Społeczeństwo” tygodnika „Newsweek Polska”, Przemysław Radwan-Röhrenschef, prezes Fundacji Szkoła Liderów, Jan Kuroń, wnuk Jacka Kuronia, Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.


Medal 30-lecia Związku Powstańców Warszawskich dla Janusza Owsianego

Z prawdziwym wzruszeniem przyjmuję, że zwrócili Państwo uwagę na mój skromny udział w czynieniu tego, co na rzecz Powstańców Warszawskich uważam z całą powagą – robić należy.

W pokorze przyjmuję to wyróżnienie i zaświadczam, że póki sił starczy – działać będę.

Z wyrazami szacunku,

Janusz Owsiany