Monodram i wystawa w Ambasadzie RP w Paryżu

Na zaproszenie Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej we Francji, pana Tomasza Młynarskiego, w siedzibie naszej palcówki dyplomatycznej w Paryżu 4 października, w 75. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, wystąpiła ze swoim monodramem „Nie bój się nocy. Opowieść o Powstaniu Warszawskim" Małgorzata Bańka. Przypomnijmy, że artystka przygotowała swój występ dla Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ulicy Nowolipie 22, gdzie miał on swoją premierę 2 sierpnia br. Monodram uzupełniały fragmenty relacji pani Wandy Traczyk Stawskiej ps. „Pączek" ze spotkania z młodzieżą warszawskich szkół. Gościem honorowym wydarzenia był, mieszkający na stałe we Francji weteran Powstania Warszawskiego, pan Jerzy Szumański.

Występowi towarzyszyła szczególna wystawa fotografii wykonanych w Polsce przez Antona Roya Ganza, pierwszego powojennego ambasadora Szwajcarii w Polsce, który od wiosny do jesieni 1946 roku dokumentował na kliszach obraz zrujnowanego w wyniku działań wojennych miasta, jak również pierwsze oznaki jego powrotu do życia. Inspiracją do pokazania wystawy w Paryżu w związku z obchodami rocznicowymi było ilustrowane zdjęciami ambasadora Ganza opowiadanie pani Wandy Traczyk Stawskiej o tym, jak opuszczając zrujnowane miasto w drodze do obozu jenieckiego, przysięgła sobie i żegnającym ją mieszkańcom – że wróci najszybciej, jak los pozwoli, po to, żeby jeśli będzie trzeba to choćby własnymi rękami odbudować Warszawę, przywrócić ją do wielkości. Zgromadzonym w Paryżu licznie przybyłym gościom opowieść o walczącej stolicy, a potem jej odradzaniu się do współczesnego kształtu, przedstawił Janusz Owsiany, dzięki którego staraniom fotografie na nowo zyskały grono kolejnych odbiorców.

Poprzez te dwie narracje: Małgorzaty Bańki i Janusza Owsianego, powstał niezmiernie wymowny i czytelny obraz tamtych dni. Poruszona spektaklem widownia domagała się komentarzy. W efekcie nauczyciele polskich szkół we Francji postanowili odwiedzić weteranów w ich wspólnym warszawskim domu przy ulicy Nowolipie 22. Czekamy z radością na tę i kolejne zapowiadane wizyty.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski