DOM WSPARCIA DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH

Kontakt: tel. 572-817-999

ul. Nowolipie 22
01-005 Warszawa
monopol@data.pl

Dom Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego został oficjalnie otwarty 30 września 2018 r. Powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez Powstańców naszym wolontariuszom zaangażowanym w projekty „Złota Rączka” oraz  „Pamiętamy – pomagamy” realizowane w 2018 r. wspólnie ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 i Towarzystwem Przyjaciół Pragi Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Zadaniem placówki jest zapewnienie wsparcia Powstańcom Warszawskim w postaci ciepłego posiłku oraz ułatwionego dostępu do rehabilitacji, zajęć gimnastycznych, terapii psychologicznej czy możliwości wspólnej rozrywki – uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, gry w brydża czy różnego rodzaju warsztatach integracyjnych. Dom proponuje dwa rodzaje imprez kulturalnych – wydarzenia tylko dla Powstańców oraz wydarzenia dostępne dla wszystkich.

Uroczyste otwarcie placówki odbyło się z udziałem przedstawicieli władz miasta – sponsora przedsięwzięcia – prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz- Waltz, przewodniczącej Rady m. st. Warszawy Ewy Malinowskiej Gruzińskiej oraz prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy dr Beaty Michalec i prezesa Stowarzyszenia Monopol Warszawski Janusza Owsianego – pomysłodawcy i inicjatora utworzenia Domu. Gośćmi honorowymi byli Powstańcy Warszawscy.

Dom prowadzony jest przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski przy współudziale wolontariuszy z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Zakres usług dostępnych w Domu Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego

UWAGA: Poniższa, stała oferta Domu dostępna jest wyłącznie dla osób posiadających status kombatanta – uczestnika Powstania Warszawskiego.

Status jest weryfikowany podczas pierwszej wizyty w ośrodku na podstawie dokumentów określonych w Regulaminie.

Regulamin Domu Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego

Regulamin-Domu-Wsparcia-dla-Powstańców-Warszawskich-NOWOLIPIE-22_FINAL

BEZPŁATNY TRANSPORT

Powstańcy, którzy chcieliby skorzystać z naszego bezpłatnego transportu do Domu Wsparcia proszeni są  o kontakt – tel. 572-817-999 . 

fot. Maria Kamińska/SMW
fot. Maria Kamińska/SMW

Przypominamy również, że m.st. Warszawa uruchomiło specjalną usługę transportową dla Powstańców, której oficjalna inauguracja odbyła się w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.

fot. Olga Wąsik/SMW
fot. Olga Wąsik/SMW

WYŻYWIENIE

Powstańcy mają zapewniony gorący posiłek – obiad składający się z dwóch dań, wydawany w godz. 13.00 – 14.00.

Herbata, kawa, woda, soki oraz owoce i drobne przekąski dostępne są w godzinach otwarcia Domu.

UWAGA: Obiady dostarcza firma zewnętrzna, do której zamówienia przekazywane są dzień wcześniej. Powstańcy, którzy chcieliby zjeść obiad powinni zgłosić ten fakt w dniu poprzedzającym konsumpcję na nr tel. 572-817-999

fot. Anna Wąsik/SMW

fot. Maria Kamińska/SMW

DYŻUR PSYCHOLOGA

Powstańcy mają możliwość skorzystania terapii. Spotkania z psychologiem odbywają się w poniedziałki w godz. 10.00 – 16.00. 

fot. Maria Kamińska/SMW
fot. Maria Kamińska/SMW

GIMNASTYKA OGÓLNOKONDYCYJNA

Aktywność fizyczną zapewniamy min. dzięki gimnastyce.
Zajęcia z trenerką odbywają się we wtorki i w czwartki, w godz. 12.00 – 13.00.

fot. Anna Wąsik/SMW
fot. Anna Wąsik/SMW

INDYWIDUALNA TERAPIA MANUALNA

Powstańcy mają także skorzystać z usług masażysty. Dokładne terminy zabiegów są ustalane z koordynatorem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt – tel. 572-817-999 

fot. Aleksandra Płońska/SMW
fot. Aleksandra Płońska/SMW

KLUB BRYDŻOWY

Jedną z form rozrywki jest gra w brydża. Spotkania grupy odbywają się w środy. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt – tel. 572-817-999

fot. Magdalena Michalska/SMW
fot. Aleksandra Płońska/SMW

ROBÓTKI RĘCZNE

Już od poniedziałku prowadzone są różnego rodzaju warsztaty. Wizyty dzieci i młodzieży też są znakomitą okazją do integracji międzypokoleniowej podczas robótek ręcznych. Efekty są znakomite – piękne gwiazdy i ozdoby choinkowe z papieru oraz… kwiaty, które nigdy nie zwiędną!

fot. Janusz Owsiany/SMW
fot. Maria Kamińska/SMW
fot. SMW

SPOTKANIA Z POWSTAŃCAMI

Wizyty uczniów ze szkół i przedszkoli to jedno z najmilszych zajęć Powstańców, w których chętnie uczestniczą. Spotkania te realizowane są wg oczekiwań. Zazwyczaj uczniowie prezentują przygotowany wcześniej specjalny program artystyczny dla Powstańców lub Powstańcy opowiadają o swoich przeżyciach z lat okupacji. Najczęściej jednak obydwie formy łączą się ze sobą, tworząc niezwykły dialog w przestrzeni międzypokoleniowej.
Szkoły i przedszkola, które są zainteresowane odwiedzinami w Domu Wsparcia dla Powstańców informujemy, że wizyta powinna być wcześniej zapowiedziana i potwierdzona. W tym celu prosimy o kontakt – tel. 505-904-489. 
Czas na spotkania Powstańców z uczniami, młodzieżą i nauczycielami rezerwujemy w środy, w godzinach przedpołudniowych.

fot. Maria Kamińska/SMW
fot. Maria Kamińska/SMW

ARTYŚCI POWSTAŃCOM

Artyści, aktorzy, pisarze – chętnie spotykają się z Powstańcami i specjalnie dla nich prezentują wybrany program artystyczny. Spotkania mają charakter zamknięty, co pozwala uczestnikom na zachowanie wysokiego komfortu, zapewniają możliwość bardziej prywatnej rozmowy. Dla obu stron to wielkie przeżycie i radość, czego dowodem są wpisy pozostawione w naszej księdze pamiątkowej. Powstańców odwiedzili min. Janusz Gajos, Ernest Bryll, Marcin Dorociński.

fot. Sebastian Kosecki
fot. Sebastian Kosecki

WYCIECZKI DLA POWSTAŃCÓW

Powstańcom przebywającym w Domu Wsparcia staramy się zapewnić także atrakcje w postaci wycieczek i wyjść poza ośrodek. Jest to doskonała okazja do relaksu i aktywności fizycznej ale też wspominania dawnej Warszawy, jak w przypadku oglądania makiety przedwojennej stolicy w Teatrze Kamienica, czy opowiadania rodzinnych historii – co miało miejsce w Fabryce Czekolady. Powstańcy przyjmowani są  wszędzie z należytymi honorami i czują się wyjątkowo, co sprawia, że zewnętrzne wyjścia i wycieczki są długo przez nich wspominane i dostarczają wielu wzruszeń.

fot. Ewa Drabikowska /SMW

PONIŻEJ PREZENTUJEMY WYDARZENIA OGÓLNODOSTĘPNE

PRZESTRZEŃ SPOTKAŃ MIĘDZYPOKOLENIOWYCH

Dom jest miejscem, w którym spotykają się różne pokolenia. Możliwość spotkania przebywających w nim Powstańców, pracowników i wolontariuszy z odwiedzającymi ich gośćmi daje niezliczone preteksty do zwykłej serdecznej rozmowy i zaprezentowania swoich historii przez Powstańców.  Powstańcy zaś mają możliwość uczestniczenia w programach artystycznych przygotowanych przez wybitnych twórców, aktorów, artystów  ale także dzieci i młodzież. Udział w wydarzeniach dla wszystkich jest bezpłatny.

KONCERTY

Wydarzenia kulturalne realizowane w Domu są cykliczne lub jednorazowe. Program imprez kulturalnych jest zróżnicowany, zawsze jednak staramy się dbać o ich wysoki poziom. Bogaty repertuar występujących artystów – od arii operowych i operetkowych, przez muzykę klasyczną, muzykę tradycyjną z elementami muzyki ludowej po folklor warszawski i praski – powoduje, że w naszej ofercie kulturalnej każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie. Na Nowolipiu 22 dla Powstańców oraz szerszej publiczności występowali min. Maria Pomianowska, Aga Zaryan, Joanna Maklakiewicz i Marek Bugajski, Barbara Kaczyńska i Paweł Bogdanowicz, Małgorzata Bańka, Tomasz Jocz, Mateusz Jocz wykonywali utwory Joanny Bruzdowicz – Tittel, Praskie Małmazyje, Kapela Praska, Chór Starówka Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Centrum czy Chór Nowogródzkie Orły.

fot. Maria Kamińska /SMW
fot. Maria Kamińska /SMW
fot. Maria Kamińska /SMW
fot. Olga Wąsik/SMW
fot. Olga Wąsik/SMW

SPEKTAKLE

Na scenie w Domu Wsparcia dla Powstańców prezentowane są również spektakle teatralne i muzyczne. W ramach projektu „Pamiętamy. Poeci powstania warszawskiego” realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wystąpiła Małgorzata Bańka – kompozytorka, pianistka, reżyserka. Trzy oryginalne spektakle muzyczne oparte na twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Anny Świrszczyńskiej oraz Mirona Białoszewskiego, ilustrowane pokazem fotografii i filmów płonącej Warszawy były niezwykłym doświadczeniem.

fot. Maria Kamińska /SMW
fot. Olga Wąsik/SMW
fot. Maria Kamińska /SMW

Aktorzy Teatru Pogotowie Poetyckie wystawili spektakle „Wiersze baby z bloku” wg Mirona Białoszewskiego oraz „Groza pana Adama” na motywach „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Obydwa przedstawienia wyzwoliły interakcje z publicznością, co w przypadku Powstańców zaowocowało ujawnieniem talentu aktorskiego i interpretatorskiego niektórych z nich i było inspiracją do zrealizowania kilku warsztatów teatralnych prowadzonych przez Barbarę Radecką.

fot. Maria Kamińska/SMW oraz Janusz Owsiany/SMW

WYDARZENIA SPECJALNE

Dom Wsparcia dla Powstańców jest otwarty na organizowanie spotkań poza obowiązującym grafikiem pracy ośrodka, pod warunkiem że są one bezpośrednio związane z działalnością Domu czyli dotyczą bezpośrednio Powstańców Warszawskich i nie mają charakteru komercyjnego.
11 listopada 2018 roku odbyło się świętowanie 100 – lecia odzyskania Niepodległości, które zorganizowaliśmy wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wola i Centrum Aktywności Międzypokoleniowej – Nowolipie 25 A. Gospodynią spotkania była Wanda Traczyk – Stawska ps. Pączek, przybyło wielu znamienitych gości.
W Domu odbyło się także spotkanie podsumowujące akcję, w której uczestniczyli wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Warszawy z Oddziału Bemowo, związaną z pomocą w odnowieniu domu Powstańca Warszawskiego Witolda Kruczka – Abuładze ps. Kruk na Osiedlu Przyjaźń, na Jelonkach. Był pokaz slajdów i zdjęć ilustrujących etapy prac ale także zaprezentowano skuter zakupiony dla pana Witolda ze składek internautów.

fot. Maria Kamińska/SMW

CYKL SPOTKAŃ pt. Moja Warszawa

Cykl spotkań w 2019 r., którego bohaterami są Powstańcy Warszawscy i ich wspomnienia o Warszawie. Spotkanie będzie się składać z trzech części: przedstawienia biografii bohatera wieczoru, opowieści o zapamiętanym mieście oraz części otwartej, w której będzie można zadawać pytania, jak również wykonać pamiątkowe zdjęcie.
Spotkania będą się odbywały w piątki, o godz. 16.00, dwa razy w miesiącu. Harmonogram będziemy prezentować na bieżąco.

HARMONOGRAM TYGODNIA

Dom jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00. Usługi i aktywności w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich realizowane są cyklicznie, zgodnie z wymaganiami zapewnienia placówce najwyższej użyteczności, z uwzględnieniem oczekiwań Powstańców Warszawskich.

Osoby, które chciałyby korzystać z usług świadczonych dla Powstańców powinny okazać wymagane dokumenty, potwierdzające uprawnienia. Kwalifikacja uprawnień następuje w oparciu o dokumenty wymienione w Regulaminie.

*tylko dla Powstańców

*dla Wszystkich

Poniedziałek

 • Dyżur psychologa, godz. 10.00 – 16.00
 • Obiad, godz. 13.00 – 14.00
 • Robótki ręczne, warsztaty rękodzieła – w godzinach otwarcia domu

Wtorek

 • Gimnastyka, godz. 12.00 – 13.00
 • Obiad, godz. 13.00 – 14.00

Środa

 • Gra w brydża
 • Obiad, godz. 13.00 – 14.00
 • Spotkanie z Powstańcami – wizyty uczniów i przedszkolaków

Czwartek

 • Gimnastyka, godz. 12.00 – 13.00
 • Obiad, godz. 13.00 – 14.00
 • Indywidualna terapia manualna – masaż
 • Koncerty, wydarzenia artystyczne, godz. 16.00

[jeden lub dwa razy w miesiącu]

Piątek

 • Wizyta gości specjalnych
 • Obiad, godz. 13.00 – 14.00
 • Spotkania – wywiady z Powstańcami, godz. 16.00

[dwa razy w miesiącu]

Zapraszamy do wyjątkowego miejsca, jakim jest Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.