Koncerty w Willi Żabińskich

Współorganizacja koncertów i innych wydarzeń artystycznych w Willi Żabińskich, od 04.2015

Animatorem i współorganizatorem wydarzeń kulturalnych i artystycznych, odbywających się w zrewitalizowanej Willi Żabińskich jesteśmy od kwietnia 2015 roku, tj. od momentu zakończenia procesu rewitalizacji obiektu.

Oprócz wspomnianego spektaklu „Dom pod Zwariowaną Gwiazdą", w Willi Żabińskich odbyło się do tej pory kilkanaście dużych imprez artystycznych i kulturalnych, które zebrały znakomitą prasę i spotkały się doskonałym przyjęciem w środowiskach opinio- i kulturotwórczych. W kwietniu 2015 roku współorganzowaliśmy koncert inaugurujący otwarcie Willi (jako obiektu kulturalno-muzealnego), z udziałem wybitnego polskiego pianisty, pana Janusza Olejniczaka. Repertuar nawiązywał do okupacyjnej historii Warszawy, w tym także do historii rodziny państwa Żabińskich, nierozerwalnie z tym okresem związanej. Koncert inauguracyjny zgromadził stacje telewizyjne z krajów, których ambasadorowie uczestniczyli w wydarzeniu tj. Wielkiej Brytanii, Izraela, Szwajcarii, Austrii, USA i Niemiec. Koncert zebrał bardzo entuzjastyczne recenzje w Polsce i zagranicą.

Od dnia inauguracji koncerty stanowią stały element programu imprez w Willi Żabińskich. Odbyły się tu już m.in. dwa koncerty z udziałem młodych polskich muzyków, wychowanków pana Janusza Olejniczaka, wieńczone występami tego ostatniego. W imprezach uczestniczyli m.in. przedstawiciele warszawskich szkół muzycznych, środowisk twórczych oraz Biura Kultury Urzędu Miasta Warszawy. Zorganizowany został także koncert z udziałem uzdolnionych muzycznie dzieci autystycznych, sponsorowany przez duże firmy prawnicze. W ramach ogólnowarszawskiego Festiwalu Singera'2015 w Willi odbył się recital Moniki Chrząstowskiej, wykonującej utwory żydowskiej pieśniarki Wiery Gran. W wydarzeniu uczestniczyła publiczność Festiwalu Singera z kraju i zagranicy. W grudniu 2015 roku Willa gościła wybitnych Filharmoników Berlińskich, tworzących formację Berlin Philharmonic Piano Trio. W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele korporacji prawniczych i ich goście, a także dziennikarze, przedstawiciele Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ambasador Izraela w Polsce. Willa rozbrzmiewała także muzyką Chopina oraz rytmami Afryki. Odbyły się tu również liczne kameralne imprezy: np. recytacje prozy Antoniny Żabińskiej w wykonaniu znanej aktorki Ewy Dałkowskiej przy akompaniamencie muzycznym. Występ zgromadził przedstawicieli warszawskich środowisk twórczych i elit kulturalnych.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski