Misja

Stowarzyszenie Monopol Warszawski powstało w 2001 roku. Jego założycielami byli działacze turystyczni, przewodnicy, historycy sztuki, dziennikarze, przedstawiciele władz lokalnych i ludzie, którym los warszawskich zabytków kultury nie jest obojętny. Zbiorowe członkostwo w Stowarzyszeniu zadeklarowało Towarzystwo Przyjaciół Warszawy i Związek Artystów Scen Polskich.

Propagujemy użycie współczesnych zdobyczy nauki na potrzeby rozwoju położonych w Warszawie, a szczególnie w starej części Pragi, kompleksów. Działamy w harmonii z naukowymi, przyjętymi w świecie i nowoczesnymi koncepcjami zagospodarowania terenów postindustrialnych przekształcających się w centra kulturalno-promocyjno-historyczne.

Stowarzyszenie Monopol Warszawski prowadzi również szeroką współpracę w zakresie kulturalno-turystycznym z Fundacją na Starej Pradze, punktem InfoPraga oraz Biurem Turystycznym ‘to tu’. Placówki te wyrosły z działań Stowarzyszenia.


Stowarzyszenie jest również członkiem Związku Stowarzyszeń Praskich.

 

 

REWITALZACJIA STAREJ PRAGI

To co robimy, to inwentaryzacja historii, która pozostała, bo właściciele kamienic, domów czy zakładzików, zniknęli i nikt nie dba o to, co pozostawili. Są to elewacje kamienic, ale też fragmenty domów modlitwy z polichromiami. Można to wpisać do rejestru zabytków, ale funkcjonuje tu też coś, co historycy architektury nazywają reliktami. To są stare budynki, niemające może wartości zabytkowej, ale będące pamiątkami historycznych, ważnych dla Pragi wydarzeń.

(fragment wywiadu J. Owsianego dla Radia Praga, luty 2009 r.)

ZACHOWANIE UNIKALNEJ ATMOSFERY STAREJ PRAGI

Żeby nie mówić tylko o pozostałościach żydowskich – jest niezwykle silna tradycja międzywojenna i okupacyjna - budowy kapliczek na Pradze. To było uwarunkowane tym, że łapanki były organizowane przez Niemców przeważnie po wyjściu z kościoła albo przed kościołami.
Ludność Pragi, która szybko potrafiła się do wszystkiego dostosować, organizowała nabożeństwa za zgodą lokalnych księży, na podwórkach kamienic. Kapliczki były wsparciem, służyły integracji ludzi, wszyscy wiedzieli o wszystkich i nawzajem sobie pomagali, ale też powstała nowa tradycja nabożeństw majowych, wymiany informacji przy okazji i te kapliczki w liczbie kilkuset przetrwały do dzisiaj. Są symbolem takich czasów, do których nikt się nie odwołuje.
To, że te kwartały były tak blisko siebie i nawzajem się wspierały to jest unikalna historia w skali miasta i warta zachowania, choć trudno pokazać, oprócz kapliczek, dowody tego jak to funkcjonowało.

(fragment wywiadu J. Owsianego dla Radia Praga, luty 2009 r. )

PROJEKTY SZKOLEŃ PRZEWODNIKÓW I PILOTÓW

Oprócz tego, że próbujemy zachować te relikty, staramy się o tym opowiadać. Szkolimy przewodników, którzy się w tym specjalizują. To niezwykle trudny fach, wbrew pozorom, bo nie można się oprzeć o kamień, trzeba mówić o powietrzu, o ludziach, których już nie ma, o obiektach, jako swego rodzaju fragmencie całego pejzażu, który się też nie zachował. I to są rzeczy, które Warszawę doskonale sprzedają na świecie.

(fragment wywiadu J. Owsianego dla Radia Praga, luty 2009 r.)

 

INKUBATORY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Monopol Warszawski propaguje Pragę, jako dzielnicę atrakcyjną turystycznie i dającą wiele ciekawych możliwości. Pragnie sprowadzić na Pragę nie tylko polskich, ale i zagranicznych turystów poprzez przygotowanie dla nich odpowiedniego zaplecza, którego tworzenie stara się wspierać.

W przekonaniu członków Stowarzyszenia mieszkańcy Pragi to duży potencjał, który należy jedynie pobudzić. Na fali tego przekonania powstały projekty stworzenia w budynku przy ulicy Targowej 56 (kamienica Mintera) swoistej bazy dla procesu odtworzenia i promowania zanikających praskich rzemiosł a przy ul. 11 Listopada zorganizowania hotelu dającego m.in. możliwość zatrudnienia praskim kobietom. Obydwa projekty są połączone wspólną ideą stworzenia ciekawego, wygodnego i relatywnie taniego zaplecza turystyczno – usługowego mającego na celu przyciągnięcie turystów na prawy brzeg Wisły.

Nie zapominamy również o tym, że Praga będzie bezpośrednim gospodarzem imprezy EURO 2012. W tej perspektywie poczuwamy się do objęcia przybywających tłumnie gości opieką i zachęcenia ich do powrotu w przyszłości.

Wszystkie te działania wypływają ze statutowych celów Stowarzyszenia, jakim jest działalność kulturalna, naukowo-badawcza i edukacyjna na rzecz rewitalizacji materialnej i społecznej dzielnicy Warszawy Pragi i tzw. praskiej starówki.

 

 

wycieczki

Holandia 7 dni

Holandia 7 dni

Zapraszamy na wycieczkę do bajecznie kolorowej Holandii. Podczas niezapomnianej wyprawy odwiedzą Państwo najsłynniejsze miasta Holandii a wśród nich: Amsterdam, Gouda, Haarlem czy Utrecht.

 

Termin:29.04-5.05.2017
Cena:2150 zł

Karolin - siedziba zespołu Mazowsze

Karolin - siedziba zespołu Mazowsze

MAGIA SZTUKI tym razem zaprasza nas do odwiedzenia Karolina - siedziby zespołu Mazowsze na spektakl "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale"

Termin:24.04.2016
Cena:145 zł

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Bydgoszczy - zwiedzanie miasta oraz udział w spektaklu "La Traviata" w bydgoskiej Operze, po drodze odwiedzimy równiez Toruń oraz Chełmno

Termin:13 - 14 maja 2016
Cena:270 zł
Stowarzyszenie Monopol Warszawski
projekt: WebReklama